Вітаю Вас, Гість

Революція на граніті: молодь у боротьбі за незалежність України

Сьогодні, коли Україна знову веде боротьбу за збереження власної незалежності, ми не можемо не згадати подій, які є знаковими в українській історії та стали початком краху комуністичного режиму і проголошення незалежності нашої держави у 1991 році.

Мова йде про Студентську революцію на граніті, яка відбулася у місті Києві 3 2 по 17 жовтня 1990 року. Більше 150 студентів-мітингувальників «кинули» власне життя і здоров’я на київський холодний граніт, оголосивши студентське голодування на площі Жовтневої революції (нині – майдан Незалежності). Це був перший успішний ненасильницький політичний протест проти чинної комуністичної влади в УРСР, поштовх до демократизації українського суспільства та вагомий крок у боротьбі за незалежність України.

Революція на граніті стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 90-х років засвідчило своє бажання і відстояло право жити у вільній демократичній державі. Юнацький ентузіазм, помножений на чітку та продуману організацію акцій, дав змогу проявити неабиякий політичний потенціал українського молодіжного руху, який змусив рахуватися з собою і тодішніх компартійних можновладців, і досвідчених діячів опозиції.

Організована силами студентства, ця Революція не мала на той час аналогів у всій Європі. Акції громадянської непокори, які охопили Україну в жовтні 1990 року, заклали традиції проведення демократичних акцій протесту, подальшим виразником яких стала Помаранчева революція та Революція Гідності.

Відтак, враховуючи важливе значення цієї масової акції протесту для здобуття Україною незалежності, з метою вшанування патріотизму і мужності молоді у відстоюванні своєї громадянської позиції 1 жовтня цього року Президент України Петро Порошенко підписав Указ про відзначення 25-ї річниці Студентської революції на граніті – масової студентської акції громадянської непокори, спрямованої на захист національних інтересів українського народу.

 

Перший Майдан

02.10 – 17.10. 1990 р.